2 sportlase võrdlus – USA vs Eesti

Palusime 2 sportlasel (kergejõustiklasel) kirjutada oma igapäevaelust ja treeningust, et luua pilt spordihuvilistele ja teistele sportlastele võrdluseks. Kui sportlane on huvitav Teie jaoks, siis hakake kindlasti Tema Fänniks. Head lugemist!

meelis

Kuidas Ameerikas asjad käivad? – Meelis Siimson, kaugushüppaja – http://sportlio.com/meelis-siimson/

Kuigi pealkiri on üpriski üldistav, on tegemist siiski peamiselt minu kogemusega. “Student-athlete” ehk ülikoolis õppiv sportlane pole olla sugugi lihtne. Päev on tihedalt sisustatud erinevate tegevuste ja treeningutega, mis õhtuti tekitavad korraliku laibakoti tunde.

Millised on minu päevased teekonnad? Elanülikooli ühikas/korteris koos 3 toakaaslasega. Korter on suure elutoa, köögi ning 2 vannitoaga. Lisaks on muidugi kõigil ka oma tuba. Kuna nn. toiduplaanil ma hetkel ei ole, saan igakuist raha söögi jaoks, mis on enam kui piisav. Hommikusöök sees, tuleb liikuda esimestesse tundidesse.

Tunde on päevas tavaliselt umbes kolm. Peale tunde on kohe minek “training roomi”. Training roomi sarnast kohta Eestist ei leia. Kui Eesti inimesele seda kohta kirjeldada ei saa nad tavaliselt midagi aru. Training roomis on meie abistajaks Trainer. Traineri ülesanne on kõik sportlased tervena hoida või terveks teha. Igal spordil on oma trainer. NB! Tegemist ei ole arstiga. Trainer teeb taastusravi plaane ja määrab vahendeid mida kasutada. Meie training roomist võib leida Gryo-sauna, mida paljudes ülikoolides pole. Tegemist on ekstreemselt suure tünniga, kuhu inimesed siis sisse kargavad. Katlas on äärmiselt külm ning üle 3 minuti seal ei tohigi olla, muidu tõmbab munad permanentselt jäässe.

Üldiselt ollakse training roomis pea tund või veel enam (minu jaoks on see hetkel 2 tundi kuna hiljuti sai lõikelauda külastatud). Training roomis valmistutakse ka trenniks – soojakotid, ultrahelid, laserravid jne. Trenn kestab vahel pea 4 tundi. Hüppajate värk, trennid venivad. Sprindipoisid saavad tavaliselt tunni või kahega hakkama.

Lisaks staadionil oldud ajale veedetakse ka korralikult aega jõusaalis. Jõusaal on meil kahekorruseline: nii umbes 50 platvormi. Jõusaalis on meil ka “fueling station”, kust võib leida igast head ja paremat: proteiinisheike, pähkleid, pähklivõisaiu, beef jerkyt, banaane, proteiini ja energia batoonikesi jne. Peale trenni tagasi training roomi jalgu taastama ning siis juba tagasi kodu poole. Kodus kerge söök, viib ainetega end kurssi ja ongi aeg magama jälle tõmmata.


jaak

Tartu – Jagor – Tartu! – Jaak-Heinrich Jagor, 400m tõkkejooks – http://sportlio.com/jaak-heinrich-jagor/

Enne ülikooliaastaid sai tõmmata võrdusmärgi minu, spordi, hariduse ja Pärnu vahele. Praegu võib öelda, et võrrand on sama aga Pärnu asemel on Tartu. Kahtlemata on erinevusi ülikooli esimeste ja viimaste aastate vahel.

Praegu on käsil viimane ülikooli aasta, teisisõnu kehalise kasvatuse ja spordi magistrantuuri teine aasta. Tuleb ennast rõõmsalt jagada kooli, töö ja spordi vahel.  Stabiilselt „student-athlete“. Ülikooli aastate jooksul on nähtud ja kuuldud inimestest, et sport ja haridus ei mahu 24 tunni sisse ära, rääkimata veel tööl käimisest. Kui ikka väga meeldivad need kolm, siis on kõik tehtav 🙂

Kuigi Tartut nimetatakse ülikoolilinnaks, siis päris linnakuga tegemist pole. Ülikooli spordihoone, Tamme staadioni, A. Le Coq-i spordihoone ja erinevate ülikooli õppehoonete vaheline sõelumine võtab arvestava aja nädala lõikes.

Kuna käib viimane aasta ülikooli, siis „kurnavamad“ akadeemilised aastad on üle elatud. Teise aasta kevadsemester kulub enamjaolt lõputöö tegemiseks. Reaalset kuude kaupa loengutes, seminarides ja praktikumides õppimist enam ei ole. Mis ei tähenda muidugi seda, et jalad seinal puhkamine käiks.

Kergejõustikutreeningud toimuvad üldiselt üks kord päevas 5-6x nädalas vastavalt aastaajale Tamme staadionil või Ülikooli spordihoones. Nii palju, kui võimalik üritan treeningutel olla koos treeneriga. Vähemalt pooltel kordadel, see siiski ei õnnestu, sest tööalased lastetrennid on samal ajal, kui mu treeneri grupp treenib. Seni on selline „süsteem“ töötanud ja tuleb tõdeda, et tõrgeteta.

Kord nädalas saan enda füsio Marko Treieriga kokku A. Le Coq-i spordihoones ja teeme tasakaalu treeninguid. Öö ja päev võrreldes kergejõustikutreeningutega. Mõnikord on ikka täitsa kurb näha, milliste võimetega on su keha. Samas seda meeldivam on teadmine kasutamata reservist. Lisaks tasakaalutreeningule näen Markot ka teist korda nädala jooksul, et massaažilaual keha „õigel“ teel hoida. Tihe koostöö Markoga on andnud positiivses mõttes täiesti uue hoo treeningu kvaliteedile ja koormustele.

Lisaks tasakaalutreeningutele jõuan A. Le Coq-i spordihoonesse kolmel päeval nädalas, et kahele grupile sulgpalli noortele üldkehalise treeninguid anda.  Suvel küll kooli pole aga suvi on sulgpalluritele põhja ladumine, siis leiab mind sealt viiel päeval nädalas, kahel korral päevas. Lapsed ja noored on väga toredad.  Kui sa tahad olla hea treener, siis läheb treeningprotsessi ka enda emotsioone ja vaimset energiat. Oma treeningute füüsiline väsimus juurde panna, siis suvel on hea uni 99% tõenäosusega garanteeritud 🙂

www.sportlio.com

Leave a Reply